PCLinuxOS 2007

PCLinuxOS 2007 20 Mayıs 2007'de ilk stabil sürümü çıkmış bir GNU/Linux dağıtımıdır. Yani yaklaşık 4 aylık bir dağıtım. Buna karşın Distrowatch'da son 6 aylık HPD (Günlük tıklanma sayısı) değerlerine bakarsak uzun süredir tahtını kimseye bırakmayan Ubuntu'yu geride baktığını görüyoruz. Peki ne var bu dağıtımda farklı olan? Neden bu kadar çok tutuldu kısa sürede?

Zamanında Mandrake GNU/Linux için paket yapan ve çok da popüler olan Bill Reynords (Texstar) tarafından yaratılan PCLOS her şeyden önce rahat ve kolay kullanım için yaratılmış. Bu yüzden de sloganı "Radically Simple".

Mandriva tabanlı olan dağıtım Mandriva'nın şıklığına ve işlevsel sistem yönetim araçlarına sahip. Mandriva'nın kernel'ine bir çok yama yapan Texster PCLOS'u bayağı işlevsel ve kolay kullanılır bir hale getirmiş. Şu anda gördüğüm dağıtımlar içinde Görselliği ve kolaylığı sebebiyle Microsoft ile yarışabilecek en kaliteli dağıtım bence. Öncelikle donanım tanıma konusunda oldukça başarılı. Örneğin usb dsl modemimi özel bir ayarlama yapmadan hem LiveCD'de hem de kurulu sistemde tanıdı. Ayrıca monitörümü de tüm uygun çözünürlük ve tazeleme hızlarında bulup ses sistemimde 4 kanaldan birden ses verdi. Bunlar kurulur kurulmaz direk hazır gelen donanımlardan sadece birkaçı.

PCLinuxOS 2007 Masaüstü Ekran görüntüsü


Birçok ekran kartı hazır kurulu ve 3boyut desteğiyle geliyor ve bunun yanısıra hem Compiz hem de Beryl sistemde kurulu geliyor. Tek tıklamayla Administration Center'dan açabiliyorsunuz. Amarok, Firefox, Thunderbird, Openoffice, Ark, k3b gibi KDE ve özgür yazılımın en popüler yazılımların yanında kurar kurmaz mp3, divx, java vs. desteklemesi de cabası.

Sistemde (şu incelediğim birkaç günde) kötü sayabileceğim özelliklere gelirsek:
Öncelikle sistemi kurar kurmaz 481MB güncelleme geliyor. Bu kotalı internet kullanıcıların biraz canını sıkacaktır. Bu kadar kısa sürede bu kadar güncelleme ise bana kalırsa adamların nasıl çalıştıklarına bir işaret. Fakat depo dışında başka bir yerden program kurmak kesinlikle geliştiriciler tarafından tavsiye edilmiyor. Genelde başka bir yerden paket kurduğunuz zaman sistem menüsüne kısa yolu gelmiyor. PCLOS için olduğu belirtilmediği sürece de RPM paketlerinin yüklenmemesi gerekiyor. Yani şu an için sadece depoki uygulamalarla yetinebileceğiz.

Rpm paket sistemi kullanan PCLOS Synaptic paket yöneticisini kullanmakta. Deposunda şu an 6882 paket bulunmakta.

4 aylık bir dağıtım için hiç de fena durmayan PCLOS'un ileride çok daha gelişeceğini ve paket desteğinin arttıkça daha da kuvvetleneceğini düşünüyorum. Zaten çoğu sitede ve incelemede de geleceğin dağıtımı olarak adlediliyor kendisi. Sonuç olarak şiddetle denemenizde fayda görüyorum.

blog comments powered by Disqus